Om det i stället hade stått Sture Norlin Språkrör för Miljöpartiet i Västernorrland så kanske det inte hade varit en lika stor nyhet att han stödjer regeringens politik......

Av Ulla Hamilton, 14 Jan 2016

Läser i dagens Aftonblad om en besviken fd rektor som tycker att det är trist med friskolor som går med vinst. Jag kan ha respekt för den uppfattningen även om jag inte håller med. Det är säkert också detta som är skälet till att Aftonbladets debattredaktör tar in artikeln. Det är ju mumma att en som varit anställd av en vinstdrivande friskola sedan tar avstånd från sin arbetsgivare.  Han skriver ”Därför ställer jag mig bakom regeringens och V:s överenskommelse om välfärd utan vinstintresse. Artikeln är undertecknad Sture Norlin, SchoolVision International. Om det i stället hade stått Sture Norlin Språkrör för Miljöpartiet i Västernorrland så kanske det inte hade varit en lika stor nyhet att han stödjer regeringens politik….